NatGeo | Kaplan Adam: Büyüme Sancıları

Güney Afrikalı film yapımcısı John Varty ömrünün 40 yılını büyük kedilerin fotoğrafını çekerek geçirdi. Çabaları, vahşi leoparları görüntülemek için eşsiz bir yer olan Londolozi Koruma Parkı’nın çalışmalarına büyük katkılar sağladı.

John, artık tehlike altındaki kaplanlarla ilgileniyor. Asya’daki vahşi kaplanların sayısı hızla azalıyor, çocuklarının bu eşsiz canlıları vahşi doğada göremeyeceğinden endişe eden John, Güney Afrika Philippolis’de Kaplan Kanyonu kurmaya karar verdi. Hayvanat bahçesinde doğmuş iki yavru kaplan ile imkansız gibi görünen bir hayali gerçekleştirmeyi başararak doğal yaşam alanları dışında yeni bir kaplan nüfusu yaratmayı başardı. Bugün ise Kaplan Kanyonu’ndaki kaplan sayısı 15’e, yani neredeyse Asya’da yaşayan kaplanların sayısına ulaştı. “Kaplan Adam” (Tiger Man of Africa), John Varty’nin kaplanlarıyla geçirdiği bu 2 yılının hikayesi.

John, sürekli yanında taşıdığı kamerası ve kaplanlarla kurduğu kişisel bağ sayesinde bir ilke imza atarak onların görüntülerinden oluşan bir video güncesi oluşturmayı başarmış. Bu yapımda, doğum mucizesinden, heyecan dolu av görüntülerine, çetin doğal koşullardan hayatta kalma mücadelelerine kadar kaplanları tüm yönleriyle keşfedeceksiniz.

Facebook sayfamıza davetlisiniz..


Video Yükleniyor..
Belgeseli beğendiyseniz hemen paylaşın!
2803 izlenme
Yorumlar

Yorum yazmak içinGiriş yapmalısınız.

Seri Belgeseller

Facebook'ta Beğen